Čištění a péče o akrylátovou vanu

Vany Santech jsou vyrobeny ze 100% litého akrylátu PMMA. Akrylátové vany Santech jsou příjemné na dotyk, dobře vypadají a celkem snadno se udržují.

Při údržbě a čištění vany je třeba si uvědomit, že je vyrobena z plastu. Plast oproti plechu obecně je více náchylný na poškrábání a rýhy všeho druhu. A proto je určitě vhodné nepoužívat k čištění prostředky obsahující abrazivní složku, která by mohla povrch vany poničit. S tím souvisí i nutnost při čištění na povrch vany netlačit či nepoužívat kartáče a další pomůcky s hrubou plochou pro čištění. Doporučujeme obyčejný hadřík či houbičku na nádobí a běžný saponát, který rozpustí mastnotu a špínu neagresivním způsobem a zanechá vanu i pěkně lesklou.

Zásady pro čištění akrylátové vany tedy shrnují následující body:

  • používat neagresivní čisticí prostředky
  • pomůcky pro čištění nesmí mít drsný povrch
  • základem je pravidelná a častá péče
  • do vany napouštějte nejprve chladnou vodu, do té teprve horkou, napouštějte do vany maximálně 40˚C teplou vodu
  • kapající baterii nechte ihned opravit
  • rozpouštědla a ředidla můžou poškodit vanu
  • horké předměty mohou poškodit povrch vany
  • usazeniny z vody můžete odstranit omytím octovou vodou, menší poškrábání lze vyleštit leštícími prostředky

Oprava akrylátové vany

Samozřejmě mohou nastat situace, kdy ani ta nejlepší péče neochrání vanu před poškozením, stačí chvilka nepozornosti, kdy sprchová hlavice vyklouzne z rukou a spadne z velké výšky přímo na povrch vany, kde utvoří prasklinu, škrábanec či díru. Nebezpečím v tomto ohledu představují například i malé děti, které si rády ve vaně hrají.
Ať už k poškození akrylátové vany dojde jakýmkoliv způsobem, je potřeba ihned zakročit, aby poškození vany nenarůstalo. Opravu je možné přenechat technikům výrobce nebo si s ní poradit svépomocí, a to pomocí brusného papíru, brusné pasty a následného vyleštění.

Oprava drobných poškození

Velmi nepatrné povrchové škrábance odstraníte nejlépe pomocí leštící pasty (může to být leštící pasta na laminátové formy, na karoserie aut nebo leštící pasta na kovy) a měkkého hadříku. Naneste na hadřík leštící pastu a krouživým pohybem vyleštěte případně škrábance.
Pokud je povrch vany více poškozen, např. vrypy nebo hlubší škrábance použijte brusný papír pro broušení pod vodou zrnitosti nejméně 1000 a vybruste poškozené místo. Brusný papír namočte do vody, tím lépe přebrousíte poškozené místo. Stopy po broušení odstraníte pomocí leštící pasty (můžete použít různé zrnitosti od hrubší až po nejjemnější) a měkkého hadříku nebo pomocí textilního kotouče.

Oprava větších poškození

Pokud dojde k hloubkovému poškození akrylátu, např. po pádu předmětu do vany, je nutné použít speciální správkový akrylátový tmel na vany. Na poškozené místo naneste správkový tmel, který pomocí tužidla během cca 2 hodin vytvrdne. Po vytvrdnutí použijte brusný papír pro broušení pod vodou zrnitosti nejméně 1000 a vybruste poškozené místo. Stopy po broušení odstraníte pomocí leštící pasty (můžete použít různé zrnitosti od hrubší až po nejjemnější) a měkkého hadříku nebo pomocí textilního kotouče.


před opravou

správkový tmel

po opravě

S opravou se můžete obrátit na servisní středisko Santech.

Servisní středisko

Santech plus s.r.o, Horní Lhota 180, 76323 Dolní Lhota u Luhačovic

servis@santech.cz
www.santech.cz

 

  © 2022 SANTECH PLUS s.r.o.

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a vám lehce najít to co hledáte. Souhlasíte s používáním všech cookies?

Další informace